Najveći hitovi Zagrebačkog festivala u izvedbi Jazz orkestra HRT-a i vrhunskih solista

16.04.2026.

Zadnja izmjena 15:06

Autor: HRT / HDS / Unison

Jazz orkestar HRT-a u Tvornici
Jazz orkestar HRT-a u Tvornici
Foto: Matej Grgić / HDS

Povijest Jazz orkestra HRT-a i Zagrebačkog festivala nerasikidivo su povezane, a s obzirom da i Jazz orkestar HRT-a i osnivač Zagrebačkog festivala – Hrvatsko društvo skladatelja – obilježavaju 80 godina postojanja i djelovanja, koncert u Tvornici u srijedu, 15. travnja 2026. bio je idealan spoj povijesti i sadašnjosti. Uz Jazz orkestar HRT-a pod ravnanjem Mirona Hausera, evergreene Zagrebačkog festivala izvodili su Goran Bošković, Matija Cvek, Antonela Doko, Damir Kedžo i Zsa Zsa, Martin Kosovec, Marko Kutlić, ToMa te TransAkustik.

Najveći hitovi Zagrebačkog festivala, koji desetljećima oblikuju našu glazbenu scenu, u Tvornici kulture zasjali su u potpuno novom, elegantnom jazz aranžmanu. Publika je svjedočila jedinstvenom glazbenom spoju bezvremenskih hitova i raskošnih aranžmana u izvedbi Jazz orkestra HRT-a pod ravnanjem Mirona Hausera.


Jazz orkestar HRT-a

Jazz orkestar HRT-a

Foto: Matej Grgić / HDS

Matija Cvek otvorio je večer vrhunskom izvedbom emotivne pjesme Golubovi, prizivajući duh starog Zagreba, da bi u drugom dijelu večeri moderniji zvuk donio svojom autorskom uspješnicom Ptice, savršeno uklopljenom u jazz narativ. 

Matija Cvek & Jazz orkestar HRT-a

Matija Cvek & Jazz orkestar HRT-a

Foto: Matej Grgić / HDS

ToMa je s nevjerojatnom lakoćom iznio pjesmu Još samo večeras, dok je u izvedbi Tebi, grade moj pokazao svu raskoš svog vokala, odajući počast metropoli na najljepši mogući način.

    

ToMa, Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

ToMa, Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

Foto: Matej Grgić / HDS

Goran Bošković podsjetio nas je na klasik Prolazi sve, a atmosferu je dodatno ugrijao predivnom i nostalgičnom izvedbom Prve ljubavi.

    

Goran Bošković

Goran Bošković

Foto: Matej Grgić / HDS

Marko Kutlić oduševio je interpretacijom kultne Da sam ja netko, dok je njegov hommage Dini Dvorniku uz Tebi pripadam izazvao jednako oduševljenje.

       

Marko Kutlić,  Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

Marko Kutlić, Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

Foto: Matej Grgić / HDS

Martin Kosovec svojom je specifičnom bojom glasa i zrelošću izvedbe udahnuo novi život Tvojoj zemlji, a ništa manje upečatljiv nije bio ni u izvedbi bezvremenske Doris.

    

Martin Kosovec, Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

Martin Kosovec, Jazz orkestar HRT-a, Miron Hauser

Foto: Matej Grgić / HDS

Antonela Doko svojom je prepoznatljivom interpretacijom podsjetila zašto su Kuća za ptice Dok razmišljam o nama vječni temelji hrvatske glazbene enciklopedije, donoseći im dozu suvremene profinjenosti.

   

Antonela Doko, Miron Hauser, Jazz orkestar HRT-a

Antonela Doko, Miron Hauser, Jazz orkestar HRT-a

Foto: Matej Grgić / HRT

Kedžo Zsa Zsa ponovno su dokazali kako su fantastičan vokalni tandem; njihova izvedba Ključa života nagrađena je velikim pljeskom publike, dok je hit Sve u meni se budi u jazz aranžmanu zvučao svježije nego ikada.

      

Zsa Zsa, Kedžo, Miron Hauser, Jazz orkestar HRT-a

Zsa Zsa, Kedžo, Miron Hauser, Jazz orkestar HRT-a

Foto: Matej Grgić / HDS

  TransAkustik su uz poseban senzibilitet odradili blok posvećen divi Gabi Novak, pretvorivši Pamtim samo sretne dane i On me voli na svoj način u prave male jazz poslastice koje su zaokružile ovu magičnu večer.

TransAkustik, Jazz orkestar HRT-a

TransAkustik, Jazz orkestar HRT-a

Foto: Matej Grgić / HDS

Ovaj spoj još jednom pokazuje kako jazz aranžmani savršeno ističu ljepote hrvatskih evergreena. Uz podršku virtuoznih instrumentalista, ovi su mega-hitovi dobili širinu i svježinu koja je ostavila snažan dojam na publiku.


"Ovo nije bio samo koncert, bio je to hommage gradu Zagrebu i festivalu koji je stvorio našu glazbenu povijest, ispričan jezikom modernog jazza. Svojevrsna je uvertira u 73. Zagrebački festival po redu koji se održava ovaj petak, 17. travnja, a koji će vjerujem iznjedriti također neke buduće evergreene", rekla je Lovorka Sršen, izvršna direktorica Zagrebačkog festivala.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!