Jazz orkestar HRT-a u Koprivnici

25.06.2026.

17:10

Autor: HRT

Jazz orkestar HRT-a
Jazz orkestar HRT-a
Foto: Samir Cerić Kovačević / HRT

Petak, 3. srpnja 2026. u 21 sat

Zrinski trg, Koprivnica


Ljeto na Zrinskom

Od ludih do naših dvadesetih - stoljeće orkestralnog jazza


Ulaz slobodan

Jazz orkestar HRT-a

Miron Hauser, dirigent 


Program:

Marko Šolman: I Wonder Why I Had To Fall For You

Louis Prima / arr. Dave Wolpe: Sing Sing Sing

Duke Ellington – Jimmy Hamilton / transc. David Berger: Tutti For Cootie

Sammy Nestico: Hay Burner

Charles Mingus / arr. Sy Johnson: Moanin’

Charles Mingus / arr. Sy Johnson: New Haitian Fight Song

Miljenko Prohaska: Intima

Jerome Richardson / arr. Thad Jones: Groove Merchant

Bill Holman: Winning The West

Jim McNeely: Lickety Split

Luka Žužić: Vehni vehni, fijolica


Programom koji spaja prošlost i sadašnjost jazza, Jazz orkestar HRT-a, pod vodstvom svog umjetničkog voditelja Mirona Hausera, obogaćuje ovogodišnju popularnu koprivnička manifestaciju - Ljeto na Zrinskom


'Lude dvadesete' godine prošloga stoljeća prijelomni su trenutak u povijesti glazbe - jazz se tada s ulica i klubova preselio u koncertne dvorane i na radijske programe te postao globalni fenomen. Jazz orkestri postali su glavne zvijezde plesnih dvorana, velikih koncerata i ludih zabava. Simbol toga vremena postao je zvuk orkestara Dukea Ellingtona, Bennyja Goodmana i Counta Basieja. Gotovo osam desetljeća kontinuiranog trajanja Jazz orkestra HRT-a – što ga čini jednim od najstarijih europskih radijskih big bandova – odražava turbulentan put koji je jazz glazba prošla do danas, uz istovremeno stvaranje prepoznatljivog izraza usmjerenog na domaći repertoar. 


Bila je to vizionarska ideja dugogodišnjeg vođe Jazz orkestra HRT-a, Miljenka Prohaske čiji je jazz klasik Intima je u središtu ovoga programa, uz klasike Louisa Prime, Dukea Ellingtona, Charlesa Mingusa, Jeromea Richardsona i Billa Holmana. Kako je jedan od zaštitnih znakova Jazz orkestra HRT-a skladateljsko stvaralaštvo samih članova, čut ćemo i skladbe Marka Šolmana i Luke Žužića, koje donose svježinu i inovaciju suvremenoga jazza, baš kao i rukopis Jima McNeelyja.


Ne propustite priliku čuti stoljetni zvuk jazza u srcu Koprivnice!


Ulaz na koncert je slobodan. 

Miron Hauser, umjetnički voditelj Jazz orkestra HRT-a

Miron Hauser, umjetnički voditelj Jazz orkestra HRT-a

Foto: Jasenko Rasol / HRT

Jazz orkestar HRT-a

Jazz orkestar HRT-a

Foto: Jasenko Rasol / HRT

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!