Utorak, 14. travnja 2026. u 20 sati
Lauba
POLYCHORALIS
11.06.2025.
15:44
Autor: HRT
Utorak, 14. travnja 2026. u 20 sati
Lauba
POLYCHORALIS
Zbor HRT-a
Dječji zbor HRT-a
Concerto dei Venti
Tomislav Fačini, dirigent
Andreas Hofer: Te Deum laudamus à 23 voci
Damian Nembri: Brevis et facilis psalmorum quatuor vocibus modulatio (izbor)
Francesco Sponga Usper: Compositioni armoniche (izbor)
Više samostalnih zborova u prostornoj i zvukovnoj igri jedna je od najspektakularnijih tekovina europske glazbene baštine. Izravno nadahnuta prostorom kasnorenesansnih i ranobaroknih sakralnih prostora, tradicija pisanja za odvojene zborove, cori spezzati, osobito slavna u Veneciji zahvaljujući bazilici sv. Marka, proširila se i u duhovna i glazbena središta Europe, te prakticirala u okviru liturgije i svečanih prigoda.
U Salzburgu, prijestolnici neovisne crkvene kneževine, Andreas Hofer je u drugoj polovici 17. stoljeća bio dvorski kapelnik, glasovit po opsežnim, raskošnim višezbornim djelima kakav je hvalospjev Te Deum laudamus. Bogata polifona razrada u čak 23 dionice te pozicioniranje solističkih glasova i instrumenata, izravno nadahnuti monumentalnom salzburškom katedralom, predstavljaju višezborje u njegovu najraskošnijem baroknom obliku.
Nešto južnije i ranije, na prijelazu u 17. stoljeće, Damian Nembri, rođen na Hvaru, djelovao je u Veneciji, gdje se i školovao, te u Zadru kao prior samostana sv. Krševana. Stilski se uklapa u ranobarokni tip venecijanske crkvene glazbe na razmeđu stilova, gdje su solistički odlomci skladani u novome koncertantnom stilu, a zborski u stilu kasnorenesansnoga višeglasja što ćemo čuti u izboru četveroglasnih psalama iz njegove sačuvane zbirke Brevis et facilis psalmorum quatuor vocibus modulatio (1641.).
I Nembrijev suvremenik, Francesco Usper, rođen u Poreču ili Rovinju, radom je bio vezan uz Veneciju i baziliku sv. Marka gdje je bio orguljaš. Autor pet samostalnih skladateljskih zbirki, svoj je prvi opus potpisao kao „discepolo di Andrea Gabrieli“. U Veneciji su mu tiskane četiri zbirke s misama, sinfoniama, psalmima, motetima..., a jedna od njih, Compositioni armoniche svjedočanstvo je njegova izravnog sudjelovanja u stvaranju venecijanskog glazbenog naslijeđa.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora